BLOG

Bitcoin Cüzdanı Nedir?

Bitcoin Cüzdanı Nedir? Bitcoin cüzdanı, geleneksel cüzdanlardan farklı olarak para depolayabilen bir yazılım değil, daha çok yapılan Bitcoin transferlerinin gerçekleştirilmesini ve kayıt altına alınmasını sağlayan bir yazılımdır.

Bitcoin kendi genel ve özel anahtarlarına (özel anahtar ve genel anahtar) sahiptir. Bu cüzdanda, hesabınıza giren veya çıkan Bitcoin transferlerinin kaydı, blok zinciri sistemindeki veriler eşleştirilerek tutulur.

Bitcoin Cüzdanı Nasıl Edinilir?

5 farklı türde Bitcoin cüzdanı vardır. NS;

  • Bitcoin mobil cüzdanları
  • Donanım Bitcoin Cüzdanları
  • Masaüstü Bitcoin Cüzdanları
  • Bitcoin web cüzdanları

Paper Wallet Bitcoin mobil cüzdanları, insanların akıllı telefonlarına indirebilecekleri uygulamalarda oluşturabileceğiniz cüzdanlardır.

Oluşturduğunuz Bitcoin cüzdanı ile Bitcoin alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Donanım Bitcoin cüzdanları, Bitcoin cüzdanınızı fiziksel olarak yanınızda taşıyabileceğiniz USB çubuk benzeri cihazlardır. Bu cihazları bilgisayarınıza bağlayarak Bitcoin transferlerinizi bu cüzdan üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Donanım Bitcoin cüzdanları, en güvenli cüzdan türü olarak kabul edilir. Masaüstü Bitcoin cüzdanları, bilgisayarlara yüklenen programlar aracılığıyla oluşturulabilen bir Bitcoin cüzdan türüdür.

Bitcoin web cüzdanları, web siteleri aracılığıyla oluşturabileceğiniz Bitcoin cüzdanlarıdır. Bu sitelerde cüzdanınızı oluşturduktan sonra işlemlerinizi site üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Kağıt cüzdan, web siteleri üzerinden oluşturabileceğiniz, açık ve kapalı anahtarların (özel ve açık anahtarlar) yazıldığı ve sahip olduğunuz QR kod sayesinde işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir Bitcoin cüzdan türüdür. Kağıt cüzdan yıpranırsa, mürekkebi bozulursa veya kaybolursa cüzdanınıza erişiminizi kaybedeceğiniz için Bitcoin cüzdanının en güvensiz türü olarak kabul edilir.

Bitcoin Cüzdan Türleri

Kripto para birimlerinizi depolamak ve bunlara erişmek için birkaç farklı yol sunan çeşitli cüzdan türleri vardır. Bu tür kripto para cüzdanlarını üç farklı kategoride inceleyebiliriz.. Özel anahtarınız USB gibi cihazlarda saklanır. Güvenlik açısından diğerlerine göre daha fazla güvenlik avantajı ile öne çıkmaktadır. Bu portföylerin bazı özellikleri şunlardır;

İşlemler çevrimiçi olarak gerçekleşse de, hesaplarınızın özel anahtarları çevrimdışı olarak depolanır. Birçok farklı uygulama arayüzü ile uyumluluğu sayesinde farklı kripto para birimleri ile uyumludur.

Kullanması çok kolay. İnternete bağlı bir bilgisayara bağlı cihaza atadığınız pin kodu girilerek işlemler gerçekleştirilebilir.

Cüzdanda yaptığınız işlemlerden sonra paranız offline olarak saklanarak çeşitli tehlikelerden uzak durmanızı sağlar.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu