BLOG

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir?

DeFi coin konusunda detayları sizlere aktarıyoruz. Yazımı okuduğunuzda bu sistemin ne olduğunu, kolayca anlayabilirsiniz.

DeFi Sistemlerinin Avantajı Nedir?

DeFi coin konusunda detayları sizlere aktarıyoruz. Yazımı okuduğunuzda bu sistemin ne olduğunu, kolayca anlayabilirsiniz.

Defi nedir? ‘Merkeziyetsiz Finans’ olarak adlandırılan DeFi ne herhangi bir merkezi otoritenin olmadığı finans sistemidir. Şu anda kullanılan geleneksel finans sistemindekinden çok daha farklı bir sistemdir. Bu sistemin temel amacı herkesin finans sistemine daha kolay erişmesini sağlamaktır. Kripto paraların ana amacı da mevcut sistemin eksiklerini kapatmaktır. DeFi sistemi bu konuda gerekli adımları atabilmenizi sağlıyor. Sistem geliştirilirken kredi kartı kullanımı baz alındı.

Yatırımcılar, kripto paraları teminat göstererek belirli oranlarda kredi alabilir. Ayrıca vadeli hesap üzerinden de faiz elde edebilir. Sistem güvenilirlik konusunda da kullanıcılarına güven veriyor.

DeFi Sisteminin Avantajları Nelerdir?

DeFi sistemi, kurumlar tarafından denetlenen bir sistem değildir. Bu yeni sistem, kendi içinde oluşturulan kodlama üzerinden gerekli denetimleri gerçekleştirir. Geleneksel finans sisteminde kurumlar bulunması nedeniyle süreç çok daha yavaş ilerlemektedir. Sistemde meydana gelebilecek sorunlar, önceden belirlenir ve problemler çözülür.

Geleneksel sistemde kurumlar denetleme görevini gerçekleştirmektedir. Bu durum ciddi finansal yükler oluşturur. Merkeziyetsiz sistemde, kurgulanan sistem otomatik olarak işlemesinden dolayı maliyeti önemli ölçüde düşer. Yapılan işlemlerin kimin tarafından yapıldığı blockchain sistemi sayesinde takip edilmemektedir. Transferler hızlı ve güvenilir şekilde tamamlanır. DeFi sisteminin erişilebilirliği son derece kolaydır. Belirli çalışmalarla sisteme erişebilirsiniz. Geleneksel finans sisteminde, her bölgede sistemin kurulması gerekir. Bu durum yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayamaz. DeFi sistemleri sayesinde yatırımcılar, çok daha hızlı, kolay ve düşük maliyetlerle sisteme dahil olabiliyor.

DeFi ile Bankacılık Arasındaki Fark Nedir?

Mevcut bankacılık uygulamasında, para transferleri mevcut para birimleri üzerinden gerçekleştirilir. ABD Doları ve Euro sıklıkla tercih edilir. Para transferi API ağı üzerinden yapılır. Bu ağlar da mevcut para birimleri üzerine kurgulanır. DeFi’de para transferleri blockchainlerle tamamlanır. Her geçen gün çıkan yeni kripto paralar da sisteme eklenmektedir. Transfer uygulamasında ürün çeşitliliği daha fazladır. Gelecek dönemlerde de çeşitlenmenin artacağı düşünülüyor. DeFi uygulaması sayesinde çok daha güvenilir ve takip edilemeyen hızlı para transferleri yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu