BLOG

İkili Tepe Formasyonu ve İkili Dip Formasyonu Nedir?

İkili tepe formasyonu ve ikili dip formasyonu hemen hemen her seviyede oluşmaya başlayan bir durumdur ve M harfine benzetilir.

İkili tepe formasyonları ve ikili dip formasyonu M harfine benzeyen tepe noktaları olarak ifade edilir. Zirvede yani tepede, dip ve yükselme söz konusu olurken diğerinde tam tersidir. Fiyat önce dibi görür sonrasında ise yükselmeye devam ederek ikili dip formasyonu gündeme gelir. Mevcut fiyat hareketini de ters yönde etkileyen formasyonlar trend dönüş formasyonu olarak adlandırılır.

İki tepeden sonra dip seviyeye ulaşan bu sistemler kazanç elde etmek isteyen borsacıların yakından takip ettiği trendler arasındadır. Boğa piyasası olarak bilinen piyasalarda da aynı şekilde ifade edilen çizgilerin gündeme gelmesi söz konusu olur.

 

İkili Tepe Formasyonu

İkili tepe formasyonu zayıflamaya başlayan ve tüm trendlerdeki sorunların incelenmesiyle trendin yönünü değiştirmeye yardımcı olan bu uygulamalar oldukça önemlidir. Trendlerin tepe ya da dibi geçmekte zorlandığı durumlarda birçok yerde soluk alıp yeniden yükseliş ve düşüşe geçmesine formasyon denir. Yükseliş bir yerde görünür. Sonrasında dibe geçer. Ancak sonra yeniden yükselişe geçerek tepe noktasına ulaşır.

 

İkili Dip Formasyonu

Teknik analiz bilen kişilerin en çok karşılaştığı durumlardan biri olarak ikili dip formasyonu teknik analiz bilmeyen kişiler açısından da önemli bir göstergedir. Bu yüzden neredeyse her durumda işinize yarayacak olan göstergeleri incelemek istediğinizde tutarlı ve memnun edici bir şekilde analiz işlemlerinin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

 

İkili Dip Formasyonu

Teknik analiz söz konusu olduğunda ortaya çıkan bu formasyonlar ter M yani W şeklinde ifade edilmektedir. Bu yüzden tepe noktasından değil destek olan noktalardan işlemler yapılmaktadır. Özellikle ilk direnç noktalarına ulaşılması halinde düşüş trendleri genelde sona erer. Bunun ardından dip formasyonunun görülmesi halinde tepe noktaları analiz edilerek yatırımcının ileri vadeli planları göz önünde bulundurulur. Dip formasyonları ve benzeri birçok durum gündeme geldiğinde memnun kalacağınız çok sayıda çözümü bulmanız gündeme gelecektir. Borsa konusunda bilinmesi gereken en önemli konulardan olan formasyonlarla memnun kalacağınız seçenekler gündeme gelecektir.

 

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu