Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Güncel Haberler
BTC
$20,600.98
-0.52%
ETH
$1,175.77
-1.04%
BNB
$234.45
+0.39%
XRP
$0.34
-3.23%
TRC
$0.17
-1.04%
DOGE
$0.07
-4.43%
ADA
$0.48
-1.12%
DAI
$1.00
+0.04%
LTC
$54.26
-2.32%
MANA
$0.92
-2.25%

İspanya’dan 25 Rus diplomata yaptırım kararı!

0 7

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Rus diplomatlarını ve büyükelçilik personellerinin sınır dışı etme kararlarını, Rusya’nın Ukrayna’daki eylemlerini İspanya olarak reddettiklerinin bir göstergesi olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

İspanyol Albares, “Rus ordusunun geri çekilmesinin ardından Ukrayna’nın Buça şehrinde yaşanan sivil katliamına ilişkin gördüğümüz, dayanılmaz görüntüler bizleri derinden üzüyor. İspanya, savaş suçlarının derhal soruşturulmasını talep ediyor.” dedi.

Bakan Albares, Rus diplomatların ve büyükelçilik personellerinin sınır dışı işlemlelerinin “birkaç günde gerçekleşeceğini” belirtti.

Almanya, Danimarka, Litvanya, İtalya, Slovakya, Belçika da son günlerde ülkelerinde görev yapan birçok Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

AB, bazı Rus diplomatları istenmeyen kişi ilan etti

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bazı Rus diplomatları da diplomatik statülerine aykırı davrandıkları gerekçesiyle istenmeyen kişi ilan ettiklerini söyledi.

Rus silahlı kuvvetlerinin Buça’da ve Ukrayna’daki Rus işgali altındaki diğer yerlerde işlediği vahşetler nedeniyle daha fazla yaptırım uygulamak için Konsey onayına yönelik teklifler sunduklarını belirten Borrell, bunların belli teknolojiler ve jet yakıtı da dahil olmak üzere bazı malların ihracatına yönelik yasakların artırılması, devlet bütçesine önemli gelir sağlayan malların ithalatının yasaklanması, başta kömür olmak üzere bazı yakıtların ithalatının yasaklanmasını içerdiğini ifade etti.

Borrell, Rus gemilerinin AB limanlarına girmesini yasakladıklarını belirterek, mevcut yaptırım listelerini de genişleterek siyaset dünyası, iş sektörü, propaganda faaliyetlerinde bulunan kişiler, finans, askeri sanayi ve ulaştırma sektörlerinin hedef alındığını aktardı.

4 Rus bankasının hem swift sisteminden çıkarılacağını hem de AB’deki her türlü finansal işleme katılmaktan da men edileceklerini duyuran Borrell, bazı Rus diplomatları da diplomatik statülerine aykırı davrandıkları gerekçesiyle istenmeyen kişi ilan ettiğini kaydetti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.