GÜNDEM

JP Morgan Bankası Analistleri Açıkladı: Şirketler Bitcoin Yerine Hangi Varlığı Tercih Ediyor?

Son zamanlarda piyasalarda yer eden belirsizliğin de ortadan kalkması nedeniyle yeniden yeşil seviyeye yükselen kripto para piyasalarında Bitcoin son yirmi dört saatte eskiye oranlar %4,24 oranında bir değer kazanarak 44 bin dolar seviyesinde işlem görmeye başladı.

Aynı zamanda Altcoin piyasasında da Ethereum’da %6,18 değer kazanarak bazı kripto para birimlerinden kazanç değeri olarak %30’u aşmaya başladı.

Bu hafta başında Ethereum’un BTC’ye oranla daha değer kazandığını söyeleyen JP Morgan Bankası analistleri eskiden BTC’ye olan yönelimi bu sefer de kurumsal şirketlerin Ethereum’a yönelik olabileceğini duyurdu. Amerikan’ın önemli bankalarından birisi olan Chicago Merkez Bankası CME tarafından BTC vadeli işlemleri hızlı bir şekilde düşüşe geçtiği iddia edildi. Özellikle Ağustos ayından bu yana da CME’de işlem görmeye devam eden ve şirketlerin çokça tercih ettiği Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerinin sayısında istikrarlı bir şekilde düşüş yaşandığı iddia edildi.  JP Morgan Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, kurumsal firmalar açısından Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı olarak kurumsal şirketlerin BTC’ye olan ilgisi yüksek bir hızda azalırken, bu tür kurumların kripto para piyasasından ikinci bir sırada yer alan Ethereum’u daha sağlıklı bir yatırım aracı olarak gördüğü söylendi.

BTC (Bitcoin) Kurumsal Şirketlerin İlgisini Kaybetmeye Devam Ediyor

Pazartesi gününden bu yana küresel piyasada ki belirsizlik en çok kripto para piyasasını etkiledir. Daha çok geleneksel borsalar da bu nedenle %3’lük bir kayıp yaşanırken, kripto para piyasasında ise haftanın ilk iki gününde %18’lik bir kayıp yaşandı.

Bu açıdan kripto para yatırımcılar yapılan FED toplantısından da olumsuz bir sonuç çıkmamasından aynı zamanda  Evergrande’nin de var olan borçlarını ödeyeceğini açıklaması sonucunda kripto para piyasasına yönelmeye başladılar.

Bunun yanı sıra önemli kripto para birimlerinden olan Bitcoin ve Ethereum olarak kuvvetli destek bölgeleri bir kez daha test edilmeye başladı. BitInfoCharts’in yayımladığı rapora göre kurumsal işletmeler kripto para piyasaları olarak bu süreçte Bitcoin birçok açından yeni alımlar gerçekleştirse de satış yapamadılar. Elde edilen rapora bağlı olarak Bitcoin cinsinden yapılan satışların daha çok düşük bütçeli şirketler tarafından gerçekleştirildiği söylendi.

Bitcoin’e olan yatırımları ile tanınan Galaxy Digital firması CEO’su olan Mike Novogratz’in yaptığı açıklamaya göre bu hafta yaşanan kriz nedeniyle yaptığı açıklamada kurumsal şirketlerin gerçek paradan çok kripto para piyasasına bunlar arasında daha çok Bitcoin ve Ethereum’a olan ilginin artmakta olduğunu bunun yanı sıra kripto para piyasasının da yeniden yükselişe geçeceğini iddia etti.

JP Morgan Bankası ETH Fiyatlarından Azalış Yaşanabilir

JP morgan bankası yaptığı açıklamaya bağlı olarak kurumsal şirketlerin Bitcoin yerine Ethereum’a olan yönelimin daha sağlıklı bir yatırım aracı olduğunu değerlendirmesinden bu yana JP Morgan bankası baş analisti olan Nikolaos Panigirtzoglou’nun açıklaması da açıklanan duruma ters düşmüş durumda. Panigirtzoglou yaptığı bu açıklamaya bağlı olarak bu hafta başında ETH fiyatının yükselmeye başladığını ve aynı sırada rakip kripto paraların güçlendiğini öne sürerek ETH’nin değerinin 1500 dolar bazında olduğunu iddia etti. Bu açıklamanın ardından JP Morgan bankası da kurumsal şirketlerin ilgisinin artmasına bağlı olarak zamanla ETH fiyatlarında azalış yaşanabileceğiniz söyledi.

Kripto para piyasalarından tablonun yeşile dönmesinden bu yanan Ethereum rakipleri olarak adlandırılan blok zincir ağları da ortalama %25 oranında değer kazanmaya başladılar. Bunlar arasında yer alan Terra (LUNA), Cosmos (ATOM), Polkadot (DOT) ve Avalanche (AVAX) yanı sıra Ethereum dışındaki kripto paralar dahi birçok kripto para kazançlar bazında çift haneli rakamlara ulaşmaya başladılar. Özellikle AVAX kripto para Twitter Türkiye’de en çok bahsedilen konular arasında yer aldı.

Son 24 içinde en çok değer kazanan altcoin ise Arweave (AR) oldu. Arweave bu açıdan %27’lik bir oranla değer kazanarak 49,91 dolar seviyesine kadar yükseldi. Cardano (ADA) başta olmak üzere birçok kripto para piyasasının zorunlu ortaklık kurduğu AR son üç ayda sadece %384’lük bir artışla yüksek bir değer kazandı.

Bunun yanı sıra Ethereum’un ciddi bir rakip olarak gösterilen Solana ise (SOL), %10’luk bir artış yakalayarak 147,19 dolar seviyesine kadar yükseldi. Bu açıdan SOL ise hafta başında patlak veren krizin etkilerini de kolay bir şekilde ortadan kaldırmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta 17 saatlik yaşanan bir sorun nedeniyle kapatılan SOL (Solana) 210 dolar seviyesinden 130 dolar seviyesine gerilemeye başladı. Fakay hızlı bir şekilde geliştiricileri tarafından sorunun giderilmesi nedeniyle tekrar kripto para piyasalarından yükselişe geçmeye başladı.

Kripto Borsa’yla ilgili detaylı bilgi almak için “Bayrak ve Flama Formasyonu Nedir? Yeni Borsaya Girenler İçin Tüyolar 2021” makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sayfanız bir harika kripto para borsasi ile ilgili düşüş sebepleri ne yapmalıyım bunların hepsini bulabiliyorum teşekkürler ☺️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu