BLOG

KRİPTO BORSA | Çift Harcama (Double Spending) Nedir?

Çift Harcama (Double Spending) Nedir? Aynı dijital varlığı veya jetonu aynı anda birden fazla aktarmaya çalışmak, çift harcama veya çift harcama olarak adlandırılır.

Çifte harcama, blockchain ağlarında nadir görülen potansiyel bir tehlikedir. Blockchain ağları, dağıtılmış deftere eklenen her işlemi doğrulayarak çift harcamaya karşı koruma sağlar. Bitcoin gibi bir iş kanıtı (PoW) konsensüs algoritması kullanan ağlarda, madenciler tarafından sağlanan onay ile işlemler zincire eklenir. Onay sırasında, her Bitcoin işlemi benzersiz bir “karma kodu” ile imzalanır ve blok içindeki transferlere dahil edilir. Aynı işlem bir kez daha denenirse, düğüm adı verilen doğrulayan bilgisayarlar işlemin sahte olduğunu algılayacaktır.

Çifte harcama olasılığına karşı gerekli önlemlerin alınmaması, ilgili protokolün itibarını zedeleyecektir.

Bitcoin Ağında Harcama Nasıl İkiye Katlanır?

Normal şartlar altında Bitcoin ağında çifte harcama yapmak neredeyse imkansız bir işlemdir. Çünkü blok zincirindeki her transfer işlemi altı doğrulayıcı tarafından onaylanır ve zincire eklendikten sonra geri döndürülemez.

Kötü niyetli bir kullanıcının, daha önce bir işlem yapılmamış gibi davranmak ve aynı varlığı bir kez daha kullanmak için dize verilerini döndürmesi gerekir. Ancak bu süreç astronomik ölçekte hash gücü gerektirir.

Race Attack (Yarış Saldırısı) Nedir?

Blok zinciri ağında gerçekleşen işlemlerde çift harcama yaratmak için aynı varlığı farklı kullanıcılara aynı anda göndererek çakışan işlemler oluşturma olasılığı vardır. Buna “Yarış Saldırısı” denir.

Örneğin bir ticari işlemde kripto para ile ödeme alan kişi onay sürecini beklemeden ürünü satarsa ​​masrafı ikiye katlama riskiyle karşı karşıyadır. Bu durumda transfer asla gerçekleşmeyecek ve kullanıcı kripto para birimini bir kez daha harcayabilecektir.

%51 Saldırı İle Çift Harcama

Bitcoin (BTC) ağı örneğini ele alacak olursak, teorik olarak ağın hash oranının çoğuna sahip olan kişi işlem onaylama gücüne sahiptir ve bunun iki katı kadar harcama yapabilir.

Yine de Bitcoin ağına %51 saldırısının teorik olarak mümkün olduğunu ancak pratikte gerçeklikten uzak olduğunu görüyoruz. Bitcoin blok zinciri ağının boyutu ve gereken astronomik işlem gücü, bu saldırıyı son derece zorlaştırıyor.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu