BLOG

KRİPTO BORSA | Private Key Nedir?

Private Key Nedir? Kripto para ticaretinde, bir genel adres oluşturulur ve bir kullanıcıya kripto para göndermek ve almak için özel bir anahtar verilir.

Private Key Nedir?

Genel adres, kripto para birimlerinin yatırıldığı ve alındığı yerdir. Ancak, bir kullanıcının adresinde jetonları olsa bile, benzersiz özel anahtar olmadan bunları geri çekemezler. Genel anahtar, karmaşık bir matematiksel algoritma kullanılarak özel anahtardan üretilir. Ancak, genel bir anahtardan özel bir anahtar üreterek süreci tersine çevirmek neredeyse imkansızdır.

Özel anahtar, genellikle bir dizi alfanümerik karakter olarak temsil edilen ve bir bilgisayar korsanının işini zorlaştıran bir dizi farklı biçim alabilir.

Genel adresi bir posta kutusu ve özel anahtarı posta kutusu anahtarı olarak düşünebilirsiniz. Postacı ve herhangi biri, posta kutusunun açık ağzına bir mektup bırakabilir. Ancak, yalnızca benzersiz özel anahtarı olan kişi, posta kutusunun içeriğini alabilen tek kişidir. Bu nedenle, anahtarı güvende tutmak son derece önemlidir, aksi takdirde çalınabilir ve posta kutusu tehlikeye girebilir.

Dijital Cüzdan Nedir?

Kullanıcının özel anahtarını saklayabilir. Bir işlem başlatıldığında, cüzdan yazılımı işlemi özel anahtarla işler ve dijital bir imza oluşturur. Bu oldukça güvenli bir yöntemdir, çünkü herhangi bir işlem için geçerli bir imza oluşturmanın tek yolu özel anahtarı kullanmaktır.

Bir kullanıcı özel anahtarını kaybederse, artık kripto para birimlerini harcamak, çekmek veya aktarmak için cüzdanına erişemez. Bu nedenle, özel anahtarın güvenli bir yerde saklanması zorunludur. Özel anahtar içeren bir dijital cüzdanı saklamanın birkaç farklı yolu vardır. Özel anahtarlar, özel anahtar ve QR kodu ile yazdırılan belgeler olan kağıt cüzdanlarda saklanabilir; böylece bir işlemin imzalanması gerektiğinde kolayca taranabilir.

Özel anahtarlar, çevrimdışı özel anahtarlar oluşturmak ve güvenliğini sağlamak için akıllı kartlar veya USB cihazları kullanan bir donanım cüzdanı kullanılarak da saklanabilir.

Özel anahtarları saklamak için çevrimdışı bir yazılım cüzdanı da kullanılabilir. Bu cüzdanın özel anahtarlar için çevrimdışı bir bölümü ve genel anahtarların depolandığı çevrimiçi bir bölümü vardır. Çevrimdışı bir yazılım cüzdanıyla, yeni bir işlem dijital olarak imzalanmak üzere çevrimdışına taşınır ve ardından kripto para birimi ağında yayınlanmak üzere tekrar çevrimiçi hale getirilir.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu