BLOG

KRİPTO BORSA | Stake Etmek Staking Nedir?

Stake etmek staking harcamadan - transfer etmeden tutulan kripto paralara gönderme yapmaktadır. Kelimenin kendi anlamı ve ödül sistemi birbiriyle bağlantılıdır.

Stake etmek staking kripto para piyasasında önemli bir yere sahip ödül terimidir. Operasyon anlamında bakıldığında kripto paranızın bir süre harcanmaması ödüle dönüşebilmektedir. Kilitlenen süreyle paralel bir durum vardır.

Stake & Staking Nedir?

Kripto paralar cüzdanda kilitli kalan paralarınızdan ödül alabilirsiniz. Staking işleminin temel amacı herhangi bir işlem olmaksızın paranızı tutmuş olursunuz. İşlem yapabilmek için mobil ve bilgisayar dijital cüzdan gereksinimi olacaktır.

POS mekanizması ile kripto paralara gelen kavramın katkısını anlamak için arz talep dengesini sağlaması yönünden bakmak gerekmektedir. Kripto paralar kendi bünyesinde tıkanma riski olan bir sistem olduğu için dengelenmesi gereken bir arz talep vardır. Akışı sağlayan mekanizmalar açısından staking yapılması önem kazanmaktadır.

Kilitli kalan kripto para fazla olduğunda fiyatının düşme olasılığı azalacaktır. Dolaşımdaki para ne kadar azsa kendi değerini artırma yolunda ilerlemektedir. Para biriminin kendi kendini değerli de yapabildiği bu sistemde kripto paralar piyasa içinde kaybolma riskini de azaltmış olacaktır. Çünkü başlangıçta maksimum piyasa değeri belirlenen paranın ilerleyen dönemde arz talebinin dengelenerek sürekli akışa uyum sağlaması gerekir.

Staking Ödüllerinin Hesaplanması

Kazanç oranlarında gündeme gelen hesaplamalar bakiye ve piyasa durumu ile bağlantılıdır. Madencilik kazanç oranlarına bakıldığında yüksek kazancınızın enflasyonla da etkileşimde olduğu aşikardır.

Dijital cüzdanda biriktirdiğiniz para bekletilirken madencilik işlemlerinin kilitlenen parada etkisini göstermemesi avantajlı bir durumdur. Hesaplamalarda bu bakış açısı üzerinden işlemler sürdürülmektedir. Piyasada işleme girmeyen kripto para daha iyi koşullarda sisteme girer. Staking havuzları bu açıdan varlık oranı hesaplamasını da devreye sokar.

Katılımcıların varlık oranları ve havuz ödülleri paralel şekilde oluşmaktadır. Madencilik idaresinin süreçlerinde gereken analizleri de baştan oluşturmalısınız.

Cold Staking Tanımı

Hem madencilik yapmak hem de cüzdanda kripto para birimi tutmak şeklinde ifade edilen soğuk staking, ödül kazandırmaktadır. Varlıklar korunurken madencilik işlemiyle ödül de alınabilir. Farklı bir adrese taşınan varlık ağdan kopmaktadır. Bu nedenle madencilik duracaktır. Dolayısıyla soğuk staking önemlidir.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu