BLOG

Piyasa Trendleri: Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir?

Piyasa Trendleri: Ayı Tuzağı ve Boğa Tuzağı Nedir? Ayı tuzağı, yükseliş trendinin (boğa piyasası) bitip düşüşün başlamasından yani ayı piyasasına girilmesinden itibaren fiyat hareketlerinin yanlış algılanması sonucu oluşan durumu anlatır.

Piyasa trendleri aslında bir yükseliş trendi, ancak fiyatlar keskin bir şekilde düştü ve bazı teknik göstergeler tekrar SATILDI. Bazı piyasa oyuncuları bu durumda fiyatların daha da düşeceğini ve satışa çıkacağını düşünüyor. Ancak fiyat, trendin tersine dönmesine ve oradan tekrar yükselmesine neden olacak destek seviyesinin altına düşmezse, düşüş tuzağı oluşur. Buna karşılık, boğa tuzağı, düşüş trendi fiyat hareketinin geri çekilmesinin sona erdiği ve yükselmeye başladığına dair bir yanlış algılamayı tanımlar.

Kısacası, bir yükseliş trendindeki geçici düşüş trendi tuzağına düşüş trendi tuzağı, düşüş trendindeki geçici yükselişe ise yükseliş tuzağı denir.

Ayı Tuzakları, Boğa Tuzakları Ve Canlı Tahıllar Nelerdir?

Boğa piyasası ve ayı piyasası terimleri İngilizce “Boğa” ve “Ayı” kelimelerinden gelmektedir. Fiyatların yükseldiği piyasaya boğa piyasası, fiyatların düştüğü piyasaya ise ayı piyasası denir. Bu hayvanların neden pazarın yönlendirmesi için kullanıldığı konusunda farklı görüşler var. Bunlardan en popüler olanı hayvan saldırı tarzıdır. Ayı saldırırken pençesini yukarıdan aşağıya vurur, boğa ise saldırı sırasında boynuzlarını aşağıdan yukarıya doğru sallar. Bu hayvan dövüş tarzlarının fiyat hareketlerine ilham verdiği ve bu nedenle yukarıdan aşağıya düşen fiyatların ayı piyasası, aşağıdan yukarıya yükselen fiyatların ise boğa piyasası olduğuna dair bir açıklama da var.

Ayı tuzağı nedir? Ayı tuzağı, yükseliş trendinin (boğa piyasası) bitip düşüşün başlamasından yani ayı piyasasına girilmesinden itibaren fiyat hareketlerinin yanlış algılanması sonucu oluşan durumu anlatır. Uzun vadeli bir yükseliş trendindeki kısa vadeli düşüş trendine düşüş trendi, uzun vadeli düşüş trendindeki kısa vadeli yükselişe ise boğa tuzağı denir.

Boğa tuzağı nedir? Buna karşılık, boğa tuzağı, düşüş trendi fiyat hareketinin geri çekilmesinin sona erdiği ve yükselmeye başladığına dair bir yanlış algılamayı tanımlar. Piyasalarımızda “sallama” terimi hem yükseliş hem de düşüş tuzakları için kullanılmaktadır. Bazen manipülatif anlamda yatırımcı kaybetmek için yapılan işlerde de bu terim kullanılmaktadır. Ancak boğa tuzağı ve ayı tuzağı terimlerini ayrı ayrı kullanmak doğrudur.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu