BLOG

Türk Kripto Para Borsaları Nelerdir?

Türk Kripto Para Borsaları Nelerdir? Thodex darbesinden sonra gözler kripto paraların alınıp satıldığı ulusal borsalara çevrildi.

Şu anda kripto para piyasasında çeşitli büyüklüklerde 40 ulusal borsa bulunmaktadır. Yalnızca iki büyük ulusal kripto para borsası; Paribu ve BTC günlük işlem hacimleri artık milyarlarca dolar olarak ifade ediliyor.

Kripto paralara ilginin kırılma noktalarından biri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Nisan’da Merkez Bankası eski başkanı Naci Ağbal’ı görevden almasının ardından Türk lirasının yüzde 13 değer kaybetmesi oldu.

ABD merkezli kripto para araştırma kuruluşu Chainalysis’in verilerine göre, Türkiye’de 20-24 Mart tarihleri ​​arasında 23 milyar TL’lik kripto para işlemi gerçekleştirildi.

Kullanıcı Sayısı 5 Milyonu Aştı

Yerli yatırımcıların Borsa İstanbul’a ilgisi bu dönemde düşerken, kripto para piyasasında işlem gören yerli yatırımcı sayısı 5 milyonu aştı.

Ancak ulusal borsalardaki patlama yatırımcıların kafasında soru işareti olmaya devam ediyor. Bu hafta iki ulusal borsa; Thodex ve Vebitcoin operasyonlarını durdurmuştu. Çöküşün diğer küçük hacimli yurt içi borsaları da etkileyebileceği iddia ediliyor.

Türkiye’deki işlem hacimleri ise son bir yılda neredeyse ikiye katlandı.

Paribu’da günlük 2,3 milyar dolar görüntüleniyor

Kripto para veri platformu CoinGecko’dan alınan bilgiye göre, yaklaşık bir yıl önce Türkiye’nin en büyük yerli borsalarından Paribu’da günlük işlem hacmi 16,3 milyon dolardı. 16 Nisan 2023’te bu rakam 2,3 milyar dolar ile rekor kırdı. Bugün ise 1.1 milyar dolar civarında.

BTC hacmi günde 600 milyona yaklaşıyor.

Benzer bir yükseliş, bir diğer kurumsal yurt içi borsa olan BtcTurk’te de görülüyor. BtcTurk üzerindeki toplam işlem hacmi bir yıl önce 30,1 milyon dolardı. İşlem hacmi 6 Nisan itibarıyla 1,4 milyar dolar ile rekor kırdı. Mevcut işlem hacmi 600 milyon dolara yaklaşıyor.

Borsalarda toplam parayı hesaplamak zordur.

Rakamlar artan ilginin kanıtı olsa da borsalarda bulunan toplam parayı hesaplamak için yeterli veri sağlamıyor. Bir kullanıcı 100 liralık bir kripto para birimine yatırım yapıp onunla başka bir kripto para birimi satın aldığında tüm işlemler ayrı ayrı toplanır. Bu, net rakamlar hesaplanırken belirsizlikler yaratır.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu