Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

AB, o iki ülkenin üyelik süreçlerini başlattı. Türkiye AB’ye üye olacak mı?

0 10

AB Komisyonunun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bugün Lüksemburg’da Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Ilia Darchiashvili’ye AB üyeliği başvurusu için gerekli formu verdiğini duyurdu.

Varhelyi “İlk adım. Çok hızlı gitmeye hazırız. Bu yüzden ne kadar hızlı doldurursanız, AB Konseyi’ne o kadar hızlı görüş sunabileceğiz.” ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de 8 Nisan’da Kiev ziyaretinde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e aynı formu teslim etmişti.

Anket niteliğindeki söz konusu form, AB Konseyi’nin talep ettiği üzere, alınan yanıtlar temelinde ülkelerin AB üyelik başvurusu hakkında Komisyonun görüşünün hazırlanmasına yardımcı olmayı hedefliyor.

Bugün AB ülkelerinin dışişleri bakanları Ukrayna ana gündemiyle Lüksemburg’da bir araya geliyor.

Türkiye AB’ye üye olacak mı? 

Bilindiği üzere Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında barış müzakerelerinde lider olarak dengeyi sağlamıştı. Peki köprü görevi gören Türkiye’yi es geçerek Gürcistan’ın üyelik sürecini başlatan Türkiye’nin AB işlemleri ne zaman tamamlanacağı merak konusu oldu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.