Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

Türkiye’de büyümesi beklenen 15 şirket! Bu şirketleri duyunca çok şaşıracaksınız

0 69

Türkiye’de ekonomik büyüme trendi hiç durmadan ilerliyor ve BIST100 endeksi de bu büyümeyi yansıtıyor. Halka arz edilen şirketlerin sayısı artarken, yatırım yapmak isteyenler için birçok fırsat doğuyor. Bu yazımızda, Türkiye’deki en hızlı büyüyen 15 şirketi sizinle paylaşacağız. Enerjiden teknolojiye, gıdadan inşaata kadar pek çok sektörden bahsedeceğiz ve muhtemelen duyduğunuz bazı isimler sizi şaşırtacak! İsterseniz hemen başlayalım ve Türkiye’nin gelecekteki güçlü oyuncularının kim olduğunu keşfedelim.

Enerji şirketleri

Enerji şirketleri Türkiye ekonomisi için önemli bir role sahip. Bu sektörde faaliyet gösteren şirketler, ülkemizin enerji talebini karşılamak ve enerji ithalatını azaltmak için çalışmaktadır. Bu nedenle, hem yerel hem de uluslararası yatırımcıların dikkatini çeken bir sektördür.

Özellikle son yıllarda yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi arttıkça bu alanda büyüme ivmesi de hız kazandı. Borsa İstanbul’da işlem gören enerji şirketlerinin başında Akfen Enerji geliyor; güneş ve rüzgar enerjisi gibi alternatif kaynaklara odaklanan şirket, geleceğin en önemli sektörlerinden birinde liderlik pozisyonunu hedefliyor.

Aynı zamanda elektrik dağıtımına yönelik faaliyetleriyle bilinen Aydem Elektrik Perakende Satış AŞ da BIST100 endeksinde yer alan önemli isimlerden biridir. Diğer taraftan, doğalgaz dağıtımındaki etkin rolüyle öne çıkan Palmet Enerji ise özellikle ihracatta büyük potansiyele sahip.

Enerjideki bu hareketlilik, Türkiye’nin uzun vadede daha sürdürülebilir ve verimli olmasına yardımcı oluyor. Ülkedeki enerji ihtiyacının karşılanması ve enerji ihracatı sayesinde Enerji şirketleri önümüzdeki yıllarda ciddi talep görecek gibi görünüyor. İşletmeler

, bu sektörde yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilgili risklerini karşılamalarında da etkin rol oynamaya devam edecek.

yükselmesi beklenen bist100 hisseleri

Teknoloji şirketleri

Teknoloji sektörü, son yıllarda Türkiye’de büyük bir yükseliş yaşadı. Bu alanda hizmet veren şirketlerin sayısı her geçen gün artarken, bazıları ise özellikle son dönemde gösterdikleri başarılı performans ile adından sıkça söz ettiriyor.

BIST 100 endeksinde yer alan teknoloji şirketleri arasında en dikkat çekenlerden biri n11.com oldu. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren bu dev firma, ülkemizin en çok ziyaret edilen online alışveriş sitelerinden biri olarak biliniyor.

Bunun yanı sıra Turkcell gibi telekomünikasyon şirketleri de teknoloji sektöründeki önemli aktörler arasında yer almaktadır. Şirketin müşterilerine sunduğu dijital servis ve uygulamalar ile öne çıkması da ayrıca takdire şayan bir durum.

Son zamanlarda gündeme damga vuran Getir isimli mobil uygulama da, teknoloji sektöründeki başarı hikayelerinden sadece bir tanesi. Kullanıcıların ihtiyaç duydukları ürünleri 10 dakika içinde kapısına getiren bu uygulama, kısa sürede milyonlarca kullanıcının favorisi haline geldi.

Türkiye’nin geleceği için umut vaat eden diğer teknoloji şirketleri ise Peak Games, Arçelik ve Logo Yazılım gibi firmalar olarak sıralanabilir

Gıda şirketleri

Türkiye’deki gıda sektörü, son yıllarda büyük bir ilerleme kaydetti. Bu nedenle, BIST100 üzerindeki şirketlerin arasında da güçlü gıda şirketleri yer almaktadır.

Özellikle halka açık olan ve borsada işlem gören şirketlerin sayısı artmaya devam ediyor. Biz de bu yazımızda sizlere Türkiye’de büyümeye devam eden 15 şirketi tanıttık. Oylum Sınai Yatırımlar ise gıda sektöründe başarılı bir performans gösteren şirketler arasındadır. Ülker, Banvit ve Marmara Gıda gibi isimlerin sayısı ile birlikte, BIST100 endeksinde yer alan gıda şirketleri arasında en çok dikkat çeken şirketler oldu.

Enerji, teknoloji ve gıda alanlarında faaliyet gösteren bu firmaların başarıları gelecekte daha da artacak gibi görünüyor. Borsa İstanbul’un (BIST100) önemi her geçen gün artarken, halka arz edilen bu güçlü şirketler de ekonomiye katkısını sürdürecek.

Bu firmaların geleceğine dair umutlu olmak için pek çok neden var. Türkiye’nin büyümeye devam etmesiyle birlikte, BIST100 içinde yer alan diğer potansiyel adayları da merakla bekliyoruz.

Yükselmesi Beklenen BİST100 Hisseleri 

Yükselmesi beklenen bist100 hisseleri noktasında kendi portföyümüzü açıkça paylaşamıyoruz. Yazımızda bahsi geçen şirketler ise temiz bir geçmişe sahip güvenilir şirketlerdir. Bunların dışında yatırım yapmak için bir şirket arıyorsanız, sizlerle paylaşmış olduğumuz şirketleri araştırıp inceleyebilirsiniz. Bu incelemeleriniz neticesinde “Hangi hisseye yatırım yapmalıyım?”, “BİST100’de hangi şirket bana kar ettirir?”, “Kısa vadeli yatırım nereye yapabilirim?”, “Uzun vadeli yatırım nereye yapabilirim?”, “Halka arz da hangi şirketlerinkine katılmalıyım?” gibi sorularınız olacaktır. Bu sorularınız bir yatırımcı olarak haklı sebepler barındırıyor. Günümüzde yapılan halka arzların bir çoğu kar ettirir mantığı yanlıştır. Önce şirket analizi yapmanızı tavsiye ederim. Karlılık veya şirket geçmişi gibi önemli etmenler devreye girebilir. Bu konuda mağdur edilen yatırımcı olabilirsiniz. Yatırımcı olarak halka arza girdikten sonra zararlı çıkmamak için yapmanız gereken, girmeden önce bu söylediklerimize dikkat etmeniz. Yeni Halka Arzlar olacak hisseleri incelerken mutlaka birden fazla kaynak kullanmanızı tavsiye deriz. Tek kaynak asla tek başına yeterli olmayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.