BLOG

Blockchain Nedir | Blockchain Sisteminin Avantajları Nelerdir?

Blockchain sisteminin avantajları sistem tanımı ile de beraber ele alınması gereken bir konudur. Çok sayıda sistemin bir merkezde toplanması işlevsel önem taşımaktadır

Blockchain nedir sorusu internet sistemlerinde toplanan datalarla açıklanabilir. Birden çok bilgisayara dağıtılan datalar, müdahaleleri engelleyen bir durum demektir.

Blockchain Nedir | Hash Kodu ve Blockchain Açısından Önemi

Herkese açık veri tabanı olarak blockchain kontrolü yapılması şeffaf bir zemindir. Kullanıcıların kayıtlı bilgileri hesap sahipleri ve diğer kişiler tarafından kontrol edilebilir.

  • Gönderim kodu
  • Cüzdan adresleri
  • Kayıtlı olan işlemler herkese açık durumdadır.

Her işlemin blockchain ağındaki karşılığının olması önceki bloklarla bağlantı anlamına gelmektedir. İşlemlerle bloklar dolduğu anda yeni bir blok oluştuğu için önceki blokların bilgisi de yer alacaktır. Bu da block chain nedir sorusunun açıklamasını karşılamaktadır. Tamamlanan blokta oluşan kod yeni blokta temel alınır. Hash kodu olarak da bilinen kod kopya blok oluşturmanın önüne geçmektedir.

Block Chain Sisteminin Avantajları

Block chain sisteminin avantajlarına bakıldığında çeşitli açılardan konuyu ele almak gerekir.

1-Varlık gönderme açısından bankalarla gerçekleşen işlemlere göre daha çok hız kazanabilirsiniz.

2- Gönderim işlemi ağa işlenerek kendine özgü kodla güvenli alanda bekler. Transaction ID kodu olarak da bilinen bu kod üzerinden tüm detayları elde edersiniz. Gönderimi takip de bu kodla gerçekleştirilmektedir.

3- Kötü niyetli saldırılara karşı dayanıklı block chain sisteminden faydalanmış olursunuz. Bu dayanıklılık arka planında verilerin binlerce aygıtta da tutulması yer almaktadır. Ağda saklanabilir ve kopyalanabilir özellikler sayesinde arızadaki odak nokta kolayca bulunabilmektedir. Çevrim dışı bir işlemde de etkilenmeden işlem sürdürülür. Yani başka veri tabanlarındaki durumdan daha iyi bir sonuç vardır.

4- Blockchain’de yapılan değişiklikler sahtekarlığı engelleyen şekilde halka açık şekilde kayıt defterinde saklanmaktadır. Denetim izi gerektiren izleri saklayabilmek açısından önemli bir detay vardır.

5-Geleneksel ödeme sistemlerinin aksine blockchain para sisteminde ödeme sağlayıcı bir araca gerek kalmamaktadır. Elektronik cüzdan nedir sorusunun da yanıtı olarak güvene dayalı olmayan sistem riskleri daha azaltan bir kullanım sunmaktadır. Piyasanın kendi risk kapsamı daha ayrı bir konudur.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu