GÜNDEM

Enflasyonu arttıran Kripto Para mı?

Borsacı ve Kripto Para karşıtı olarak bilinen yatırımcı Peter Schiff, kripto borsasıyla ilgili hiç beklenmedik bir yorumda bulundu.

Bitcoin ve kripto borsada bulunan diğer kripto para birimlerinin, son 1 aydır görülen yükseliş merdivenine bu hafta tutunamadı.

Dünyanın en büyük gayrimenkul geliştirme şirketlerinden biri olan Evergrande’nin iflas etme durumu, kripto borsa dahil tüm finansal piyasalarda endişe yarattı. SEC (Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) Başkanı Gary Gensler konuyla ilgili önemli önemli açıklamalarda bulundu.

Kripto Borsasına Vahşi Batı Benzerliği! 

Geçtiğimiz günlerde Gensler Kripto Borsa’sını “Vahşi Batı”ya benzetmişti. Ardından kripto borsasında gelecek yeni güncellemelerin önlem alınmazsa birçok kişi için can yakıcı sorunların doğacağı noktasında uyardı.

TradingView üzerinden alınan verilere göre Pazar günü 47.600 dolar seviyelerinde al-sat gerçekleşen Bitcoin, bu hafta içi 40.000 dolar civarına kadar geriledi. Geçtiğimiz haftayı 3.400 dolar seviyelerinde kapatan Bitcoin’den sonraki en büyük coin olan Ethereum (ETH), bu hafta içinde 2.700 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bugünse ETH günü 3.146 dolar seviyelerinde kapattı.

Kripto Borsa’sında ki bu dalgalanmalar, kripto karşıtı eleştirmenlerin de ellerine bekledikleri kozu vermiş oldu.

Bu eleştirmenler arasında olan Borsa Yatırıcımcısı Peter Schiff, bugün Twitter’da atmış olduğu bir yazısında kripto borsayla ilgili hiç beklenmedik bir yorum yaptı. Yatırımcı Schiff, Kripto Borsa’sının enflasyonu etkilediğini iddia etti.

Schiff yazısında:

“Kripto çılgınlığı, enflasyonun tüketici fiyatları üzerinde yarattığı yukarı yönlü baskıya katkıda bulunuyor. Kripto Borsa ile ilgili işletmelere ve NFT’lere fon sağlayan sermaye, aslında gerçek tüketim malları üreten endüstrilerde sermaye yatırımını finanse etmek için mevcut değildir. Daha az mal, daha yüksek fiyat demektir.”

Fakat Schiff’in bu düşüncesine Kripto Borsa’yı kullanan Twitter kullanıcılarından büyük eleştiriler yağdı. Sene başında GameStop olaylarının ardından tanınmaya başlayan; kullanıcıların hisse senedi ve opsiyon ticaretini tartıştıklarını Reddit’in alt grubu olan GameStreetBets’te ciddi bir eleştiri yağmuruna tutuldu.

Günü Bitcoin 44.729 dolar, Ethereum 3.141 dolar, Solana ise 149.02 dolardan kapattı.

Kripto Borsa’yla ilgili detaylı bilgi almak için “En Çok Kullanılan 10 Kripto Para ve Özellikleri” makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu