Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

Dolar/TL Paritesi: Denge Arayışında

0 108

Dolar/TL paritesi, son günlük denge arayışında hareket ediyor. Son ilkeleri ve merkez bankalarının açıklaması, piyasalarda yaptırımları artırmış durumda. Dün inceleyen imalat PMI verilerine göre, Nisan ve Mayıs garantisi 51,5 seviyesinde olan endeks, Haziran’da aynı seviyede gerçekleşti. Bu veri, ülkedeki ekonomik etkinliğin ılımlı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor.

Öte yandan, 650 baz puanlık faiz artışına rağmen, son Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin tutanaklarda boğulmanın orta sınırının %5 hedefinden uzakta olduğu belirtiliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erkan, döviz kuru baskısını önlemek için rezerv döviz satışı yapılmayacağını vurguladı. Bu açıklamalar, piyasalarda dalgalanmalara yol açabilir.

ABD’de ise ISM İmalat PMI verisi beklentisinin altında kalarak 46 Hücre geriledi. Zayıf PMI verileri, Federal Reserve’in parasal sıkılaştırma olasılıklarını sınırlandırtı ve dolar yönetiminin geri çekilmesine neden oldu.

Yarın açıklanacak olan FOMC toplantısına ilişkin tutanaklar ise, Fed’in parasal sıkılaşma harcamalarına ilişkin ipuçları. Bu nedenle, piyasalar bu verileri yakından takip edecekler.

Dolar/TL paritesi için teknik seviyeler şu şekildedir:

Destekleyenler: 25,41 – 25,22 – 25,00

Dirençler: 26,15 – 26,45 – 26,65

Dolar/TL paritesi, iç ve dış piyasalardaki gelişmelere bağlı olarak hareket etmeye devam edecek. Yatırımcılar, gelecek veri ve açıklamalara karşı dikkatli olmalı ve risklerini yönetebilmek adına uzman duruşu de göz önünde bulundurmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.