BLOG

KRİPTO BORSA | Akıllı Kontratlar (SmartContract) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Akıllı Kontratlar (SmartContract) Nedir ve Nasıl Çalışır? Herhangi bir insan müdahalesi olmaksızın insanlar arasındaki işlemleri otomatik olarak kontrol eden sözleşmeye akıllı sözleşme denir.

Akıllı kontratlar bu sözleşmelerde kodlar doğrudan yazılır ve alıcı ile satıcı arasındaki anlaşma kodlara göre incelenir. Kod ve sözleşme anlaşmaları, merkezi olmayan bir blok zinciri ağında dağıtılır. İşlemler izlenebilir ve hiçbir şekilde geri alınamaz.

Akıllı Sözleşmelerin Özellikleri

Akıllı sözleşmelerin en önemli özelliği otomatik olarak çalışmasıdır. Bu sözleşmeler tamamen otomatik olarak çalışır ve verilen görevi tam bir hassasiyetle yerine getirir. Aktivasyon kuralına göre çalışırlar ve her aktive edildiklerinde görevlerini yerine getirirler. Akıllı sözleşmeler etkinleştirilmezse, onları beklemeye alır ve ilerlemezler. Bu durum bir güven meselesi olarak değerlendirilebilir.

Akıllı sözleşmelerde güven sorunu yoktur. Etkinleştirildiklerinde, belirlenen görevi tamamlarlar. Bu sırada blockchain doğrulama fonksiyonu aktif hale gelir ve doğrulama sonrasında işlem tamamlanır.

Akıllı Kontratlara Verilen Görevler Değiştirilir Mi?

Akıllı sözleşmeler, kendilerine atanan görevi yerine getirmek için kodlanmıştır. Bu nedenle, atanan görevler değiştirilemez. Ancak sözleşmelere atanan görevler için yazılmış özel bir komut varsa bu komut kaldırılabilir. Akıllı sözleşmelerde gizli bir değişiklik yok. Bu nedenle tamamen güvenilir kullanım için uygundur.

Akıllı sözleşmeler yazılım dünyası için büyük önem taşımaktadır. İnternet dünyasını daha güvenilir hale getirmeye yardımcı olun. Akıllı sözleşmeler özelleştirilebilir. Bu durumdan dolayı birçok farklı uygulama geliştirmeye uygundur. Akıllı sözleşmeler, Ethereum ağındaki tüm düğümler arasında dağıtılır ve çoğaltılır.

Akıllı Sözleşme Nerede Kullanılır?

Akıllı sözleşme, İnternet dünyasında uzun yıllardır var olan bir terimdir. Bu terim son zamanlarda oldukça gündemde olan kripto para dünyasında da yerini almaya başladı. Binlerce farklı kripto para türü vardır. Bitcoin, insanların varlıklarını saklama yollarından biridir. Bitcoin birimini transfer etme yeteneği, mevcut bir güvenliği başka bir yere transfer etmeyi de mümkün kılar. Ethereum coin’in kurucusu Vitalik Buterin, bunu sadece değerlerin saklanabildiği ve dijital para birimlerinin üretilebildiği blockchain için bir alan olarak görmediğini belirtti. Ayrıca herhangi bir dijital varlığın transferinden yazılım geliştirmeye kadar farklı alanlarda kullanılabileceğini belirtti.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu