BLOG

KRİPTO BORSA | Bitcoin’in Değeri Neye Göre Belirlenir?

Bitcoin'in Değeri Neye Göre Belirlenir? Önemli kripto para birimlerinden biri olan Bitcoin'in değeri, borsalarda yapılan son Bitcoin işlemine göre belirlenir.

Bitcoin’in değeri sürekli değişen talebin bu konuda büyük etkisi var. Yani alım satım kanallarındaki fırsat ve baskı dengelerinin yer değiştirmesi Bitcoin’in değerine doğrudan etki ediyor. Alıcı tarafında baskı destek bulursa fiyatların yükselmesi beklenirken, satış tarafında bunun tersini söylemek doğru olur. Alacağın değerini etkileyen birden fazla faktör vardır.

Medya, Bitcoin’in değerini olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir. Haberin kullanıcılarda belirsizlik, korku ve/veya şüphe oluşturduğu durumlarda panik ortamı oluşabilmekte ve satış baskısı artarak Bitcoin değerinin düşmesine neden olabilmektedir. Bugüne kadar Bitcoin’in değeri medyanın etkisiyle yaklaşık 400 kat değer kaybetti. Medya etkisi, bir panik ve satış baskısı atmosferi yaratmanın yanı sıra piyasaları olumlu yönde etkileyebilir ve Bitcoin’in değerini artırabilir. Haber, Bitcoin’in daha geniş bir kitleye yayılmasına izin verebilir, bu da satın alma siparişlerinde artışa ve Bitcoin değerinde artışa neden olabilir.

Bitcoin değerinin en yüksek değerine yaklaşması, Bitcoin sahipleri üzerinde satış baskısı yaratabilir. Satış baskısı durumunda, Bitcoin’in değeri düşebilir ve önceki en yüksek değerine doğru düşebilir. Bununla birlikte, Bitcoin’in değeri tüm zamanların en yüksek seviyesini aştığında, halk üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Bu durumda piyasalardaki alım fırsatları yükselebilir ve Bitcoin’in değerini yükseltebilir.

Ülkelerde meydana gelebilecek ekonomik veya siyasi krizlerde ülkelerin nominal para birimleri değer kaybetmektedir. Bu gibi durumlarda insanlar paralarının değer kaybetmesini istemedikleri için altcoinlere yönelebilirler. Bitcoin’in bugün olduğu gibi yakın gelecekte de bir değişim aracı olan paranın yerini alması bekleniyor.

Toplamda 21 milyon Bitcoin üretileceği açıklandı. Bugün yaklaşık %88’i üretilmiştir. Bitcoin yarılanması her 210.000 blokta bir gerçekleşir ve çıkarılabilecek Bitcoin miktarı yarıya iner. Bitcoin üretimi başladığında 10 dakikada 50 Bitcoin üretilebilirken, şu anda her 10 dakikada bir 6.25 Bitcoin üretilebiliyor. 10 dakikada üretilebilecek miktardaki bir azalma arzda bir azalma anlamına gelir ve arzdaki bir azalma değerde bir artışa neden olabilir. Bu nedenle zamanla Bitcoin’in değeri daha yüksek değerlere ulaşabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu