Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

KRİPTO BORSA | Bayrak ve Flama Formasyonu Nedir? Yeni Borsaya Girenler İçin Tüyolar 2021

1 15

Bayrak ve flama kısa vadeli fiyat grafiklerinde görülen bu oluşumlar, kama formasyonunun aksine genel olarak fiyatta bir geri dönüş değil trendin devam edeceğini söylüyor. Bu oluşumların çoğu, çok keskin fiyat hareketlerinden sonra kısa vadeli konsolidasyon süreçlerinde görülmektedir. Bu isimleri, belirli bir alanda sıkıştırılan ve konsolide edilen fiyat tablosunun bir bayrak veya flamaya benzemesi nedeniyle alırlar.

Bayrağın Oluşumu Nedir?

Çok keskin bir fiyat hareketinden sonra kısa vadeli bir konsolidasyon dönemine girerken, neredeyse paralel kanallar oluşturan alt ve üst kısımlara bayrak oluşumu denir.

Yüksek işlem hacimleri ve çok hızlı fiyat hareketleri sonrasında gözlenen bayrak oluşumunda genellikle konsolidasyon sürecine girilirken işlem hacimleri azalmaktadır. Bayrağın oluşumunun başlangıcındaki güçlü harekete “direk” denir.

Genellikle tüccarlar, konsolidasyon süreci tamamlandıktan sonra kanal çizgisi trend yönünde kırılır kırılmaz piyasaya girerler. Çünkü konsolidasyon sonrası fiyat hareketinin bayrak direği ile aynı yükseklikte ve yönde olması bekleniyor.

Bayrağın oluşumundan sonra işlem hacimlerinde artış olması çok muhtemeldir. Hacimde bir artış beklenmiyorsa, desen geçersiz hale gelir.

Flama Formasyonu Nedir?

Güçlü bir fiyat hareketinden sonra konsolidasyon dönemine girerken dip ve tepelerin birbirine yaklaşacak şekilde daralmasına flama oluşumu denir.

Bayrağın oluşumundan tek farkı konsolidasyon işleminde paralel çizgiler yerine üçgen şeklinin oluşmasıdır. Flama deseni, bayrağın oluşumu gibi güçlü bir fiyat hareketinden sonra da görülür.

Fiyat çok hızlı hareket etti ve işlem hacimleri de arttı. Ardından konsolidasyon sürecine girersiniz. Zirveler ve vadiler, birleşecekleri şekilde oluşturulmuştur. Bu süreçte işlem hacimlerinde azalma gözlemlenmektedir. Ayrıca bu modelde, konsolidasyondan önceki güçlü fiyat hareketi “sütun” olarak adlandırılır. Konsolidasyon sürecinin ardından fiyatta gözlenmesi beklenen güçlü hareketin bu direğin zirvesinde olacağı düşünülüyor.Tüccarlar genellikle üçgen daraldığında piyasaya girerler. Aradan sonra direk ile aynı yükseklikte ve yönde bir fiyat hareketi bekliyorlar. Flama paterni oluştuktan ve kırılma gerçekleştikten sonra işlem hacimlerinde hızlı bir artış gözlemlenmektedir. Sesi artırmazsanız, desen geçersizdir.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.