BLOG

KRİPTO BORSA | Kripto Piyasasındaki Long & Short Pozisyon Nedir?

Kripto Piyasasındaki Long & Short Pozisyon Nedir? Kripto para endüstrisine giren herkesin kafasını karıştıran temel terimler var.

Kripto Piyasasında Uzun & Kısa, bu yazıda en çok talep edilen tetik pozisyonu ve uzun pozisyon nedir? Özellikle Bitcoin’de kısa pozisyon ve uzun pozisyon nedir öğrenmek isteyenler için yol gösterici olacaktır. Bu iki terim, yatırımcının kripto para biriminin değerinin yükseldiğini mi yoksa düştüğünü mü göreceğini yansıtır.

Yatırımcının fiyatı düşürmek amacıyla yaptığı işleme kısa pozisyon veya kısa pozisyon veya “kısa devre” denir. Kripto para yatırımcıları, sektöre yeni başlayanların kolayca anlayamadığı kendi jargonunu kullanıyor. Aslında “uzun” ve “kısa” çok teknik terimler değildir. Ancak hükümetlerin ve merkez bankalarının aşırı para basması nedeniyle devalüasyondan kurtulup kripto para piyasasına sığınanlar bu sözleri bilmeyebilir.

 Long Pozisyon

Long pozisyon olarak adlandırılan Türkçe ‘uzun pozisyon’ terimi aslında bir menkul kıymetin yukarı yönlü değer kazanacağı yönü ifade etmektedir. Bu hamlenin amacı, gelecekte değerleneceğini düşündüğünüz değeri elde etmektir. Genellikle uzun vadeli yatırımları çağrıştırır. Örnek olarak 10 TL’ye BTC aldınız diyelim. Uzun bir ‘uzun’ pozisyon (bitcoin long) satın alındı. Belli bir süre sonra BTC’nin 12 TL olmasını bekleyin. Ancak BTC fiyatı 8 TL’ye düşerse ve pozisyonunuzu henüz kapatmamışsanız, kar etmeseniz bile kaybetmezsiniz. Uzun vadeli denilmesinin sebebi ise beklemek için zamanınız ve fırsatınız olması ve bu pozisyonda BTC’nin istediğiniz seviyeye ulaşmasını bekleyebilirsiniz

 Short (Kısa) Pozisyon

Kısa pozisyon olarak adlandırılan Türkçe terimi, aslında yapılan herhangi bir yatırımın düşüş eğilimini ifade eder, yani değeri düşecek şekilde fiyat olarak da adlandırılır. Kısacası, sahip olduğunuz menkul kıymetin fiyatının kaybedeceğine inanıyor ve satış yapıyorsanız, kendinizi kısa pozisyona sokuyorsunuz.

Yukarıda açıklandığı gibi, kararınızı sağlam bir piyasa analizi ile desteklemeniz gerekir. Genel bir kural olarak, açığa satış yapanlar, piyasa aşırı alım seviyesine ulaştığında, yani uzun süredir yükseldiğinde ve yükseliş trendi aşırı doygun hale geldiğinde pozisyonlarını açarlar. Ayrıca fiyat bir direnç seviyesini geçemediğinde ve bu seviyenin dışına çıkmaya başladığında kısa gitmek mantıklıdır.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu