Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

Türkiye’de finansal varlıklar rekor seviyeye ulaştı, TL mevduat payı rekor kırdı

0 8

Türkiye’de finansal varlıklar rekor seviyeye ulaştı, TL mevduat payı rekor kırdı.

Türkiye’de finansal varlıklar, Ağustos 2023 sonu itibarıyla 20.6 trilyon liraya ulaştı. Bu, Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılasından (GSYH) daha fazla. TL mevduat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 109.87 artarak 7 trilyon 151 milyar liraya ulaştı. TL mevduat, toplam varlıklar içindeki payını yüzde 28.4’ten 34.7’ye yükselterek rekor kırdı.

Döviz hesaplarının büyüklüğü yüzde 25.3 artarak 4 trilyon 837 milyar lira olarak gerçekleşti. Döviz hesaplarının varlıklar içerisindeki payı yüzde 32.1’den 23.5’e indi.

Borsa İstanbul’da hisse senedi varlıkları rekor seviyeye ulaştı

Hisse senedi varlıkları ise yüzde 173.3 artarak 2 trilyon 712 milyar liraya ulaştı. Hisse senetlerinin toplam varlıklar içindeki payı yüzde 8.2’den 13.2’ye çıktı.

TL mevduatın artmasının başlıca nedenleri arasında, kur korumalı mevduat sisteminin devreye girmesi ve enflasyon endişelerinin artması yer alıyor. Kur korumalı mevduat sistemi, TL mevduat sahiplerine kurdaki düşüşlerden korunma imkanı sunuyor. Enflasyon endişeleri ise yatırımcıların TL mevduatlara yönelmesine neden oluyor.

Döviz hesaplarının payının azalmasının başlıca nedeni, kur korumalı mevduat sisteminin devreye girmesi ve enflasyon endişelerinin artması. Kur korumalı mevduat sistemi, döviz hesaplarını TL mevduatlara dönüştürüyor. Enflasyon endişeleri ise yatırımcıların döviz hesaplarından TL mevduatlara yönelmesine neden oluyor.

Hisse senedi varlıklarının artmasının başlıca nedenleri arasında, Borsa İstanbul’da yaşanan ralli ve yabancı yatırımcıların ilgisinin artması yer alıyor. Borsa İstanbul, 2023 yılında tarihi zirvelere ulaştı. Yabancı yatırımcılar ise Borsa İstanbul’a ilgilerini artırdı. Türkiye’de finansal varlıklar rekor seviyeye ulaştı ve ciddi bir trend var.

Türkiye’de finansal varlıkların rekor seviyeye ulaşması, ekonominin güçlü bir büyüme performansı sergilediğini gösteriyor. Ancak, TL mevduatın payının artması, enflasyon risklerini artırıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.