Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

Karadeniz Gazından Bir Müjdeli Haber Daha!

0 6

Karadeniz gazından bir müjdeli haber daha; Karadeniz gazı, Türkiye’de üre ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacak

Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’de keşfettiği 710 milyar metreküplük doğalgaz, Türkiye’nin üre ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kamuoyuna açıkladığı Orta Vadeli Program’da Sakarya gazını girdi olarak kullanarak azotlu gübre olan üre üretecek bir tesis kurulması ve böylece yerli doğalgazın katma değerinin artırılacağı bilgisi de paylaşıldı. Tesis hayata geçtiğinde Türkiye’nin yıllık 4 milyon ton olan 2 milyar dolarlık üre ihtiyacını da yerli imkanlarla karşılayacak.

Karadeniz Gazı

Üre İthalatı Karadeniz Gazından gelen müjdeli haberle son bulabilir! 

Yıllardır üre ithalatı yapan Türkiye, Karadeniz gazı ile birlikte bu ihtiyacını yerli imkanlarla karşılayabilecek. Bu durum, çiftçilerin maliyetlerini düşürerek üretimlerini artırmasına ve ülke ekonomisine de önemli katkılar sağlamasına yardımcı olacak.

Gübre Üreticileri İthalatçıları ve İhracatçıları Derneği Başkanı Metin Güneş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sakarya doğalgazından amonyak ve üre üretiminin dünya ile rekabet edecek düzeyde gübre sanayiye verilmesi halinde öncelikli hedef olarak tarımsal üre tüketimimizin tamamına yakınını yatırımların bitmesi ile karşılar duruma geliriz. Yeni yatırımların yapılması ile yıllardır ithalatçı olduğumuz üre gübresinde ihracatçı olma yolunda ilerleriz” dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.