BLOG

KRİPTO BORSA | Fork | Hard Fork | Soft Fork Nedir?

Fork kelimesi çatallanma şeklinde çevrilen ve kripto para blockchain ağındaki duruma işaret eden bir terimdir. Doğrudan ktipto paraları etkileyen bir durumdur.

Fork hard fork ve soft fork terimleri para birimlerini etkileyen ve ayrılan zincirin etkilerini barındıran bir ifadedir. Yeni durumda veri işleyiş biçimlerinde değişiklikler söz konusudur.

Blockchain Fork Nedir? Neden Yapılır?

Herhangi bir nedene bağlı olarak kripto para ağında blockcahin zincirinde meydana gelen ayrılma işlemi fork olarak tanımlanmaktadır. Para biriminin değerini etkileyen çatallanma işlemi bazı durumlarda iki yeni para birimi oluşmasına da zemin kurabilmektedir. Çatallanmaya kadar paylaşılan veri aynı iken fork durumunda yeni bir işleyiş türü var olacaktır.

Neden fork yapıldığı noktasında öne sürülen fikirler nedeniyle oluşan bir durum vardır. Bir sorun varsa ve erken dönem ortaya çıkmışsa çatallanma gereksinimi oluşacaktır. Tıkanıklıkları gideren müdahaleler olarak da düzeye göre derecelendirilir.

Yalnızca bir sorun yaşanması durumuna göre değil sistemdeki akıcı yöntemin bulunmasıyla da bağlantılı bir durum olabilir. Ağda ölçülebilirlik durumları katılımcıların fork taleplerini de getirebilir. Fakat elektronik cüzdan kullananların bireysel taleplerinin genel bir talep şeklinde görülmesi gerekecektir.

Yumuşak Çatallanma | Blockchain Soft Fork  

Yapılan güncellemeler yumuşak çatallanmada hafif çaplıdır. İşlemlerde ağın daha verimli çalışması hedeflenmektedir. Bu güncellemeler geriye dönük olarak uyum da sağlamaktadır.

Sert Çatallanma | Blockchain Hard Fork  

Bir daha birleşmemek üzere ayrılan bloklar sert çatallanma olarak tanımlanmaktadır. Blockchain ağında gerçekleşen protokol güncellemesinin amacı köklü bir değişikliktir. Temelde geriye uyumsuz bir durum olması nedeniyle değişiklik kökten gerekmektedir. Yapılan işlem ardından topluluk ikiye ayrılarak devam etmektedir.

Blockchain Hard Fork Nedeniyle Ayrı Para Birimi Ortaya Çıkması

Kural temelinde zincirleme etkiyle oluşan hard fork yeni para birimlerinin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kripto para bitcoin ve çeşitleri örneğinde olduğu gibi eski kurallar ve yeni kurallar ayrımına bağlı olarak ayrı oluşumlar söz konusudur.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu