Kripto Para Piyasası Alt Coin ve Bitcoin Son Dakika Haberler

Coin Yakmak Nedir? Coin Yakmak Nasıl Yapılır?

0 20

Coin tüm yanıkların, madeni paraların ait olduğu blokta bir işlem geçmişi vardır ve yatırımcılara şeffaflık sağlar. Temel amacı, pazardaki toplam arzı azaltmaktır. Sadece kripto para piyasasında yapılan bir işlemdir. Para piyasasında toplam arzı azaltmak için farklı stratejiler uygulandığı için para piyasasında benzer bir işlem olamaz. Madeni para yakmak akıllı sözleşmelerin bir işlevidir.

Coin Paralar Nasıl Yakılır?

Yatırımcı coin yakma talebinde bulunabilir ve hesabında yakmak istediği kadar coin belirtebilir. Onaylandıktan sonra madeni para yakma işlemi gerçekleşir. Yakılan paralar asla geri alınamaz. Hem yatırımcı hem de kurumlar tarafından teşvik edilebilir. Bu şekilde madeni paraların toplu olarak yakılması gerçekleştirilir. Bu yakma işlemi sonucunda piyasa dengesi sağlanır ve dolaşımdaki madeni para miktarı kontrol altında tutulur. Örneğin, madeni para üreticisi BNB düzenli olarak madeni para yakma etkinlikleri düzenlemektedir. Bunu, her çeyrekte BNB miktarının yarısını anlayana kadar yapar. Yakılacak BNB miktarı son 3 ayda yapılan işlem sayısına göre belirlenir. Bu madeni para yakma olayı ile üretici gerekli fiyat hedeflerine ulaşır ve piyasada bir denge sağlar. Ocak 2019’da başka bir BNB jeton yakma olayı gerçekleşti ve 10 milyon BNB jeton yakıldı ve toplam arz %5,41 azaldı.

Coin Yakma İşleminin Faydaları Nelerdir ?

En önemli özelliği toplam arzı azaltmaktır. Bu deflasyon yaratır ve fiyatı artırır. Toplam arzı sınırlı olmayan bir koninin değeri sürekli artamayacağı için piyasada arz-talep dengesi sağlanmakta, dolayısıyla madeni paraların yakılması süreci ile piyasada bir denge oluşmakta ve sınırlı arz ile rekabet ortamı yaratılmaktadır. Örneğin piyasada 1000 adet coin var ve bu coinlerin toplam değeri 1000 dolar. 1 jetonun 1 dolara eşit olduğu bir durumda 250 jeton yakmak istersek 1 jeton değeri 1,33 dolar olur ve yakma işlemi sonucunda bir fiyat dengesi oluşturulmuş ve jeton değeri artmış olur.

Projeler jeton yakma işleminden faydalanırken jeton sahipleri de bu yakma işleminden olumlu bir şekilde faydalanır. Güvenliği arttırır, işlemleri hızlandırır ve bu işlem hızı yatırımcıdan komisyon olarak kesilmez. Bu da yatırımcıya güven veriyor.

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.