BLOG

Kripto Para Nedir, Nasıl Kripto Para Kazanılır?

Günümüzde özellikle son zamanlarda kripto para oldukça popüler oldu. Peki kripto para nedir? Nasıl kazanılır ve üretilir?

Kripto para son zamanlarda oldukça yaygın kullanılan bir sanal para birimidir. Her ne kadar geleneksel yaklaşımlar altın, döviz gibi yatırım araçlarında devam etseler de dijitalleşmenin  getirisiyle kripto para genç nesile oldukça hitap ediyor. Kripto para oldukça sık kullanılsa da yine de bilinmeyenleri olan bir sistemdir. Bu yüzden kripto para nedir? sorusu cevaplarını bekliyor. Öyleyse kripto paranın ne olduğuna ve nasıl kazanıldığına bakalım.

Kripto Para Nedir?

Kripto kelime kökeni itibariyle şifreleme anlamına gelir. Kripto para şifrelenmiş para anlamına gelen sanal bir paradır. Matematiksel yazılımlarla kişiye özel şifrelenirler. Aslında kripto parayı uzun zamandır bir anlamda herkesin kullandığını söyleyebiliriz. Banka yada kredi kartlarıyla yapılan alışverişlerde bankanın kasasından fiziki bir para çıkmaz. Sadece  miktarlarda artış ya da azalış olur. Bu yönüyle oldukça kripto para sistemiyle benzerlik taşırlar. Fakat kripto paralar herhangi bir otoriteye bağlı  değildir. Bankalar ise herhangi bir ülkenin, devletin denetimindedir ve bu yönüyle kripto para sistemlerinden ayrılırlar. Kripto paranın merkezileşmemiş olması herhangi bir ülke yada otoriteye bağlı olmaması güvenilirliğini artırır. Hükümetlerin olumsuz ekonomik durumlarından etkilenmezler. Hesabın dondurulması yada hesaba el konması mümkün değildir. Bu ayrıcalıklar nedeniyle kripto para tercih ediliyor. Aynı zamanda kara para aklama için oldukça uygun bir zemin sunuyor. Fakat iki olumsuz durumda tüm birikim gidebilir. İlki kripto para eğer sanal cüzdana aktarılmamışsa bilgisayar çökmesi sonucu tüm veriler giderse hiç bir hak talep edilemez. İkinci olarak hesabın hacklenmesi sonucu bilgiler ele geçirilirse yine tehlikeli sonuçlara yol açar.

Kripto Para Nasıl Kazanılır?

Kripto para matematiksel yazılımlarla kişiye özel oluşturulmuş sanal para birimidir. Bu yönüyle kimseye bağlı kalmaksızın birikim üzerinde tasarruf yapılabilir. Kişi sanal bir hesap cüzdanı edinerek  kripto alımı ve satımı yapabilir. Böylelikle hesapta bulunan paraları artırmak yada azaltmak mümkündür. Fakat artırımların bir sınırı vardır. Kripto para kazanımı arttıkça para üretimi zorlaşır. Bir diğer kripto para kazanımı ise madencilik kavramıyla ilişkilendirilen kazma yöntemidir. Yani madencilikteki gibi bir fiziki kazmak olmasa da matematiksel şifrelerin çözülmesiyle kripto para üretimi gerçekleştirerek kazanımlar sağlanabilir.

 

SORUMLULUK REDDİ: Burada yer alan ifadeler yatırım tavsiyesi değildir. Piyasaları iyice araştırmadan, farklı çevrelerden yorum almadan kesinlikle işlem yapmayın. Güvendiğiniz yatırımcıların yorumlarını okuyun, fikirlerine danışın. Her yatırım işleminin risk içerdiğini unutmayın. Herhangi bir işlem yaparken kendi kararınızı kendiniz verin. KriptoBorsa , yatırım ürün ya da hizmetlerinden doğan veya doğduğu iddia edilen hiçbir zarar veya kayıptan dolaylı ya da doğrudan sorumlu kabul edilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu